Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2014

Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1

Ο Σαμουέλ Ετό σμπαράλιασε την άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με χατ τρικ και οδήγησε την Τσέλσι στη νίκη 3-1 επί των "κόκκινων διαβόλων" στο "Στάμφορντ Μπριτζ" για την 22η αγωνιστική της Premier League. Εκατό νίκες στην Premier League έφτασε ο Ζοζέ Μουρίνιο, ο Χαβιέρ Ερνάντες σημείωσε το γκολ των φιλοξενούμενων.

Στο πρώτο παιχνίδι του "Ολντ Τράφορντ", ένα από τα χειρότερα φετινά της κατηγορίας, ο Ζοζέ Μουρίνιο υπεραμύνθηκε της τακτικής του να... μην επιτεθεί. Στον επαναληπτικό, δεν... κατάφερε να παίξει αμυντικά, αφού η οπισθοφυλακή των πρωταθλητών Αγγλίας προσκαλούσε διαρκώς τους γηπεδούχους στα καρέ του Ντάβιντ ντε Χέα.
Η Γιουνάιτεντ αρνήθηκε... πεισματικά να μαρκάρει τον Σαμουέλ Ετό και ο Καμερουνέζος έστησε ένα τρικούβερτο πάρτι στην αντίπαλη περιοχή. Η αρχή έγινε στο 17ο λεπτό, όταν ο 32χρονος διεθνής επιθετικός προσπέρασε σαν σταματημένο τον Τζόνι Έβανς και με τη βοήθεια κόντρας του Μάικλ Κάρικ άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να πλαγιοκοπήσεις να δημιουργήσουν καλές στιγμές στην εστία του Πετρ Τσεχ, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί. Δίχως τους τραυματίες Ρόμπιν φαν Πέρσι και Γουέιν Ρούνεϊ, με τον Σίντζι Καγκάβα στον πάγκο και με τον ξεχασμένο Άσλεϊ Γιανγκ στην ενδεκάδα, περισσότερο προσδοκούσαν σε κάποιο λάθος των γηπεδούχων, παρά σε κάποιο αποτέλεσμα βάσει σχεδίου.

Στον αντίποδα, οι "μπλε" συνέχισαν να αξιοποιούν με κάθε τρόπο τον Ετό. Στο τέλος του 1ου ημιχρόνου, βρέθηκε ανενόχλητος στην μικρή περιοχή του Ντε Χεά κι ενώ υπήρχαν 7 αμυνόμενοι της Γιουνάιτεντ στην περιοχή και τον... παρακολουθούσαν. Το γκολ ήταν αναπόφευκτο, όπως κι αυτό στο 47ο λεπτό μετά από ριμπάουντ σε κεφαλιά του Τέρι.

Κάθε πλάνο του Ντέιβιντ Μόγες είχε ανατραπεί. Η είσοδος του Χαβιέρ Ερνάντες και του Κρις Σμόλινγκ στη θέση του κάκιστου Πατρίς Εβρά δεν άλλαξε άρδην τα δεδομένα. Αυτό συνέβη όταν οι Λονδρέζοι αποφάσισαν πως δεν... επιθυμούν άλλο τέρμα, τουλάχιστον δεν θα πίεζαν γι' αυτό. Η Γιουνάιτεντ κέρδισε πολλά μέτρα, η είσοδος του Τζόν Όμπι Μικέλ ήταν αναμενόμενη και ο Ερνάντες μείωσε σε 3-1 με κοντινή προβολή.

Αν και έχασε μία ευκαιρία λίγο αργότερα, δεν κατάφερε τίποτα παραπάνω. Αντιθέτως, ο Νεμάνια Βίντιτς πρόλαβε να αποβληθεί στις καθυστερήσεις και ο Ράφαελ να γλιτώσει την κόκκινη ένα λεπτό αργότερα, αμφότεροι για πολύ σκληρά μαρκαρίσματα. Ο Μουρίνιο σημείωσε την 100ή νίκη του στην Premier League και η Τσέλσι διατηρήθηκε σε τροχιά τίτλου, την ώρα που οι πρωταθλητές Αγγλίας έμειναν 6 βαθμούς μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.
Τσέλσι (4-2-3-1): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Λουίζ, Γουίλιαν, Οσκάρ (66' Μίκελ), Αζάρ, Ετό (78' Τόρες)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Ράφαελ, Βίντιτς, Έβανς, Εβρά (51' Σμόλινγκ), Τζόουνς, Κάρικ, Βαλένσια, Γιανουζάι, Γιανγκ (55' Ερνάντες), Γουέλμπεκ