Κυριακή 31 Αυγούστου 2014

Μπλόκο στην Άρσεναλ!

Δεύτερη σερί αγωνιστική μακριά απ’ τη νίκη για την Άρσεναλ (μετά το ματς με την Έβερτον)! Οι «κανονιέρηδες» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη Λέστερ και τελικά δεν κατάφεραν να αποδράσουν απ’ το «King Power Stadium», μένοντας στο 1-1!

Μπλόκο στην Άρσεναλ! (video)

Ύστερα από μια μέτρια εκκίνηση για την ομάδα του Βενγκέρ, ο Αλέξις Σάντσες κατάφερε στο 20’ να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους (σκοράροντας ξανά μετά το ματς με την Μπεσίκτας), εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα των «αλεπούδων». Διόλου, όμως, απογοητεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Ίσα-ίσα που δύο λεπτά αργότερα, ο Ουγιόα με ωραία κεφάλια έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία!

Στην επανάληψη οι δύο πάλεψαν για τη νίκη, με την Άρσεναλ να ανεβάζει στροφές και να διεκδικεί με περισσότερες φιλοδοξίες το τρίποντο. Έχασε κάποιες ευκαιρίες, αλλά αυτό που μετράει είναι πως δεν κατάφερε να παραβιάσει εκ νέου την εστία του Σμάιχελ. Και δεν ήθελε πολύ να γίνει η... ολική καταστροφή, με τον Σέζνι προς το τέλος να κρατάει -τουλάχιστον- το βαθμό και να μην επιτρέπει να φύγουν πλήρως απογοητευμένοι οι συμπαίκτες του απ' το γήπεδο.

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία της Premier League.