Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Δεν «Χ»άρηκε κανείς... Ερμής και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλοι 0-0

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ερμής και Ανόρθωση, καθώς εξήλθαν στην άγονη ισοπαλία 0-0, μετά από ένα δυνατό και αμφίρροπο ντέρμπι που έγινε στο «Αμμόχωστος».

Αποτέλεσμα που δεν αφήνει ικανοποιημένη καμιά από τις δύο ομάδες, που ήθελαν το τρίποντο, και είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο δεν είχαν ουσία στην τελική προσπάθεια, με συνέπεια να μοιραστούν τον ένα βαθμό με το τελικό σφύριγμα και να φτάσουν στους 26 βαθμούς.
Μέτριο θέαμα παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, καθώς κυριάρχησε η δύναμη και η τακτική, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς υπήρχε περισσότερη ταχύτητα και αρκετές ευκαιρίες.
Ο Ερμής ήταν περισσότερο επικίνδυνος στο μεγαλύτερο διάστημα του β' μέρους και θα μπορούσε να σκοράρει, ωστόσο στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση παρουσιάστηκε καλύτερη και είχε πολύ καλές φάσεις για να φύγει με το τρίποντο, κυρίως στην φάση του 88' όταν ο Μακρής σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.
ΦΑΣΕΙΣ
90+1' Ανόρθωση - Καλο σουτ από τον Δημητρίου, απέκρουσε ο Αραμπατζής.
89' Ανόρθωση - Νέα ευκαιρία με τον Αβραάμ που έκανε το σουτ, όμως ο Αραμπατζής απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ.
88' Ανόρθωση - Δοκάρι. Ο Μακρής από θέση βολής έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
86' Ερμής - Καλό σουτ του Αλίμι, η μπαλα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι.
70' Ερμής - Ευκαιρία χαμένη για τον Ταγκμπατζούμι, που μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.
62' Ανόρθωση - Καλό μακρινό σουτ από τον Γκαρσία, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
50' Ερμής - Κεφαλιά του Ντε Αζεβέδο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.
45+2' Ανόρθωση - Σουτ στην κίνηση από τον Γκαρσία, άστοχο.
40' Ερμής - Σουτ από τον Ενρίκε, άστοχο.
26' Ερμής - Σουτ από τον Μοράν, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
21' Ερμής - Σουτ από τον Ζάρκοβιτς, απέκρουσε σταθερά ο Βέγκα.
19' Ανόρθωση - Καλό σουτ από τον Οκκά, εξίσου καλή απόκρουση από τον Αραμπατζή που έδιωξε σε κόρνερ.
2' Ερμής - Δύσκολο γυριστό σουτ του Ταγκμπατζούμι, αλλά ο Βέγκα απέκρουσε εύκολα.
Ερμής (Νίκος Παναγιώτου): Αραμπατζής, Μαχράντζε, Πίνα, Ζάρκοβιτς, Τσίνα, Ταγκμπατζούμι (90+2' Σεσίνια), Παουλίνιο, Αλίμι, Μοράν (87' Δημητρίου), Ντε Αζεβέδο (77' Παπαθανασίου), Ενρίκε.
Ανόρθωση (Ζόρζε Κόστα): Βέγκα, Δημητρίου, Ζόρζε, Παβίτσεβιτς, Άντιτς, Φοφανά (65' Αβραάμ), Αλέξα, Μάκος, Γκριγκαλασβίλι (65' Κολαούτι), Γκαρσία, Οκκάς (84’ Μακρής).