Κυριακή 27 Απριλίου 2014

Λίβερπουλ - Τσέλσι 0-2

To ντέρμπι κορυφής βάφτηκε "μπλε", καθώς η Τσέλσι νίκησε την Λίβερπουλ μέσα στο "Άνφιλντ" με 2-0, χάρη σε γκολ του Ντεμπά Μπα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από τραγικό λάθος του Στίβεν Τζέραρντ (!) και το... κερασάκι στην τούρτα από τον Ουίλιαν στο 94'.

Η Λίβερπουλ παραμένει στην κορυφή με +2 πλέον από την Τσέλσι, αλλά η Σίτι αν νικήσει αργότερα στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας θα πλησιάσει στους 3 βαθμούς, έχοντας και ματς λιγότερο.
Αν πάρει όλα τα ματς δηλαδή η ομάδα του Μάντσεστερ θα ισοβαθμήσει στην κορυφή με τους "κόκκινους" (αν νικήσουν αυτοί και στα δύο ματς που έχουν) και ο τίτλος θα κριθεί στην διαφορά των τερμάτων.
Η Λίβερπουλ έχει τέρματα +50 και η Σίτι +56, έτσι οι "πολίτες" αν κάνουν το "4 στα 4" δύσκολα δεν θα πάρουν τον τίτλο.
Μετά την Κρίσταλ Πάλας η Σίτι παίζει εκτός με Έβερτον και εντός με Άστον Βίλα και Γουέστ Χαμ. Η Λίβερπουλ παίζει εκτός με Κρίσταλ Πάλας και εντός με Νιούκαστλ, ενώ η Τσέλσι παίζει εντός με Νόριτς και εκτός με Κάρντιφ, περιμένοντας γκέλες των άλλων δύο διεκδικητών.

Ο 20άχρονος Τσέχος κεντρικός αμυντικός, Τόμας Κάλας, έκανε το ντεμπούτο του στην 11άδα σε ματς της Premier League και λίγο έλειψε να σκοράρει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν πήρε κεφαλιά αμαρκάριστος.
Ένα λεπτό αργότερα, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η Τσέλσι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Ντεμπά Μπα, έπειτα από τραγικό λάθος του Στίβεν Τζέραρντ.
Ο Μαμαντού Σακό, έκανε πάσα στον Τζέραρντ και ο αρχηγός των "κόκκινων" απέτυχε να κάνει κοντρόλ και εν συνεχεία γλίστρησε, έτσι ο Μπα πήρε την μπάλα και βγήκε τετ-α-τετ με τον Μινιολέ, τον οποίο νίκησε με πλασέ (κάτω από τα πόδια) και έκανε το 1-0 για τους "μπλε".
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 0-1 και αυτή είναι η πρώτη φορά μετά από 26 ματς που η Λίβερπουλ δεν σκοράρει στο πρώτο 45άλεπτο!
Στην μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο ο Σβάρτσερ απέκρουσε το σουτ του Τζο Άλεν, ενώ στο 94' ο Ουίλιαν διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με πλασέ σε κενό τέρμα, καθώς ακολούθησε τον Τόρες στην αντεπίθεση που βγήκε μόνος ο Ισπανός, ο οποίος προτίμησε την σιγουριά της πάσας.

"4άρα" σωτηρίας η Σάντερλαντ
Η Σάντερλαντ συνεχίζει την αντεπίθεση, καθώς νίκησε με 4-0 την Κάρντιφ και όχι απλά "ξεκόλλησε" από την τελευταία θέση, αλλά βγήκε και από την ζώνη του υποβιβασμού, καθώς προσπέρασε τις Κάρντιφ και Φούλαμ, ενώ έπιασε τη Νόριτς και υπερτερεί στην ισοβαθμία, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο!
Δύο γκολ ακόμη πέτυχε ο Κόνορ Γουίκαμ...

Οι συνθέσεις

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Γκλεν Τζόνσον, Σκρτελ, Σακό, Φλάναγκαν (81' Ιάγο Άσπας), Τζέραρντ, Λούκας Λέιβα (58' Στάριτζ), Τζο Άλεν, Στέρλινγκ, Κοουτίνιο, Λουίς Σουάρες.
ΤΣΕΛΣΙ: Σβάρτσερ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Κάλας, Άσλεϊ Κόουλ, Μάτιτς, Όμπι Μίκελ, Λάμπαρντ, Σαλάχ (60' Ουίλιαν), Σέρλε (77' Γκάρι Κέιχιλ), Ντεμπά Μπα (84' Τόρες).

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μανόνε, Βερχίνι, Ο'Σέι, Μπράουν, Μάρκος Αλόνσο, Κάτερμολ, Σεμπάστιαν Λάρσον (73' Τζακερίνι), Κόλμπακ (84' Μπρίντκατ), Άνταμ Τζόνσον (84' Γκάρντερ), Μπορίνι, Γουίκαμ.
ΚΑΡΝΤΙΦ: Μάρσαλ, Χουάν Κάλα, Κόκερ, Φάμπιο (64' Κένουιν Τζόουνς), Τεοφίλ-Κατερίν, Κάουι (46' Ζαά), Ντέλι, Μεντέλ, Ματς, Γουίτιγχαμ, Φρέιζερ Κάμπελ (74' Μπέλαμι).
*κόκκινη 45' Χουάν Κάλα

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Σαουθάμπτον - Έβερτον 2-0 (1' αυτ. Αλκαράθ, 31' αυτ. Κόουλμαν)
Σουόνσι - Άστον Βίλα 4-1 (10' και 94' πέν. Μπονί, 26' Σέλβεϊ, 73' Μπάλο Ερνάντεθ / 22' Αγκμπονλαχόρ)
Φούλαμ - Χαλ 2-2 (55' Ντεζάγκα, 58' Αμορεμπιέτα / 75' Γέλαβιτς, 87' Λονγκ)
Στόουκ - Τότεναμ 0-1 (33' Ρόουζ)
Γουέστ Μπρομ - Γουέστ Χαμ 1-0 (11' Μπεραϊνό)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νόριτς 4-0 (41' πέν. και 48' Ρούνεϊ, 63' και 73' Μάτα)